A menyasszony csokra nagyon fontos kelléke az esküvőnek, jelen van a bevonuláskor és a kreatív fotózáskor is. Talán nélküle nincs is esküvő. Mivel ennyire központi szerepe van, előszeretettel fotózzuk ezeket a virágkölteményeket. Fontos tényezője ellenére kevés szó esik esik erről a kiegészítőről, most néhány gondolatot ejtünk róluk.

Kezdetben az esküvői csokrok gyógynövényekből, rozmaringból, mirtuszból, fokhagymából álltak, amelyek célja az ártó szellemek elűzése volt. Volt idő, mikor a virágokból koszorút és virágfüzéreket készítettek, melyeket a pár mindkét tagja egyaránt viselt a fején. A belekötött virágokkal, gyógynövényekkel, termésekkel szerencsét, egészséget kívántak a fiatal párnak. A modern esküvői csokor csak a 19. században jelent meg, Viktória királynőnek köszönhetően.

A menyasszonyi csokor összeállításakor figyelembe kell venni a menyasszony egyéniségét, stílusát, alkatát, a haja színét. A csokornak harmonizálnia kell színében és stílusában a menyasszonyi ruhával és az esküvő dekorációjával. Hófehér ruhához pasztell színű, krémszínű ruhához a fehér különböző árnyalataiból köttessünk csokrot.

A csokor formája többféle lehet: gömb alakú, csepp alakú, vízesés formájú, de a választásnál mindenféleképpen vegyük figyelembe a menyasszony magasságát.

Az esküvői csokor mellé szokás dobócsokrot is készíteni, mely a menyasszonyi csokor kicsinyített mása. Ezt a csokrot dobja hátra a menyasszony a szertartás után az eladó sorban lévő lányoknak.

A szülőköszöntő csokor az esküvői szertartás fontos része. Az ifjú pár ezzel a gesztussal köszöni meg az édesanyáknak, nagymamáknak, hogy elkísérték életüknek azon pontjához, ahol már új családot alapítanak a házasság megkötésével.

A koszorúslány csokrok kisebbek és általában visszafogottabb színekben készülnek, mint a menyasszonyi csokor. A virágok színének és formájának illeszkednie kell a menyasszonyi csokorhoz és a koszorúslányok ruhájához. Az utóbbi időben divatossá vált, hogy csokor helyett virágokból készült csuklódíszt készítettnek, a koszorúslányoknak.

Essen egy pár szó a vőlegény kitűzőjéről is.

A vőlegény kitűzője minden esetben tekintettel van a menyasszonyi csokorra, fontos, hogy harmóniában legyenek egymással. A virág választásnál figyelembe kell venni a vőlegény személyiségét, az esküvő színeit és stílusát. A kitűzőt általában az öltöny zakó hajtókájára tűzik ki, amely se nem túl kicsi, se nem túl nagy.

A vőlegényen kívül kitűzőt kapnak az örömapák és a tanúk is, mely a megkülönböztetett, kiemelt szerepre utal. Az ő virágaik eltérnek a vőlegény kitűzőjétől, de színben harmonizáló virágot kell választani!